Reklam
Vakıf Katılım
Tarih : 2024-06-16 16:20:42

İsveçli AB diplomatı Floderus tutuklu takasıyla İran hapishanesinden serbest bırakıldı

Ulf Kristersson Cumartesi günü yaptığı açıklamada, İsveç'te müebbet mahkumu İranlı Hamid Noury'nin Johan Floderus ve İran-İsveç vatandaşı Saeed Azizi ile takas edildiğini söyledi.

Noury'nin serbest bırakılması, Floderus'un babasının, casuslukla suçlanmasının ardından idam ya da müebbet hapis cezası beklediklerini söylemesinden aylar sonra, AB, İsveç hükümeti ve iddiaların uydurma olduğunu söyleyen ailesinin protestolarına rağmen gerçekleşti.

Azizi'nin ulusal güvenlik suçlamasıyla aldığı beş yıllık hapis cezası bu yılın başlarında onanmıştı. Azizi Kasım ayında İran'da, İsveç'in "haksız gerekçeler" olarak adlandırdığı gerekçelerle tutuklanmıştı.

 

X'te yayınlanan bir videoda Kristersson, "İran, İran vatandaşı Hamid Noury'nin İsveç'ten serbest bırakılmasını sağlamak amacıyla bu İsveçlileri alaycı bir müzakere oyununda piyon haline getirdi" dedi. Ülkenin dışişleri bakanlığından yapılan açıklamada, mahkum takasına Umman'ın aracılık ettiği belirtildi.

Noury, Tahran yakınlarındaki Gohardasht cezaevinin savcı yardımcısı olarak binlerce siyasi mahkûmun ölümüyle ilgili rolü nedeniyle Temmuz 2022'de İsveç'te ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı ve birçok kişi Floderus'un aynı yıl ülkeyi terk ederken gözaltına alınmasına neden olduğunu düşünüyor.
 

Noury'nin davasında temyiz de dahil olmak üzere yasal süreç Mart ayında sona ermiş ve müzakerenin önü açılmıştı. İran'ın resmi İrna haber ajansı Noury'nin Tahran'ın Mehrabad havaalanına gelişini ve ailesi tarafından kırmızı halı üzerinde karşılanışını gösteren görüntüleri yayınladı.

İsveç başbakanı "Bu operasyonun zor kararlar gerektireceği başından beri açıktı" dedi.

Floderus'un ekibinde çalıştığı İsveçli AB komisyon üyesi Ylva Johansson ise şunları söyledi: "Johan iki yılı aşkın bir süre İran hapishanesinde haksız yere tutulduktan sonra nihayet özgürlüğüne kavuştu. Çok, çok, çok mutluyum. Johan için, ailesi ve arkadaşları için mutluyum.

"Son iki yıldır Johan her gün aklımızda ve kalbimizdeydi. Her gün onun hakkında konuştuk ve şimdi hepimiz sonunda 'Johan, evine hoş geldin' diyebildiğimiz için çok rahatlamış ve mutluyuz," diye ekledi.

 

AB'den yapılan açıklamada, AB'nin dış hizmetler departmanının Afganistan masasında çalışan 33 yaşındaki Johan'ın, ailesinin insanlık dışı koşullar altında tutulduğunu söylediği kötü şöhretli Evin cezaevinden "evine dönmekte olduğu" belirtildi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen "çok sevindiğini" söyledi ve Floderus'un serbest bırakılması için gösterdiği "ısrarlı" çabalardan dolayı İsveç'i kutladı.
 

  Hibya Haber Ajansı

© Copyright 2024 siyasetten.com Tüm Hakları Saklıdır.
Web sitemiz Hibya Haber Ajansı Abonesidir.