Reklam
Vakıf Katılım
Tarih : 2023-05-26 15:01:33

Ligna Fuarı, dünya liderliğini pekiştirdi

50 farklı ülkeden bin 300 katılımcı şirketin bir araya gelmesiyle; ahşap endüstrisi, mobilya yapımı endüstrisi, ahşap işleme ticareti ve birincil sektör için çözüm önerileri masaya yatırıldı. Sürdürülebilirlik ve dijitalleşme mega trendlerinin odak noktası olduğu fuara ev sahibi Almanya'nın yanı sıra dünyanın dört bir yanından büyük ilgi gösterildi. 160 farklı ülkeden gelen 80 bin ziyaretçi, akıllı makineler ve kaynak tasarrufu sağlayan üretim süreçleri hakkında bilgi edinme fırsatı yakaladı.

Ticari fuar öncesinde beklentinin had safhada olduğu fuarda katılımcılar ve ziyaretçiler, dört yıllık bir aradan sonra yeniden bir araya gelirken ahşap ve ağaç işleme endüstrisinin odaklanmış yenilikçi gücüne ilk elden tanık oldular. Deutsche Messe Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Jochen Köckler, "Ligna 2023 hem katılımcı şirketlerimizin hem de ziyaretçilerimizin beklentilerini yüksek oranda aşarak fuarda sunulan makine, ekipman çözümlerinin; sürdürülebilir ve dijitalleştirilmiş bir ahşap, mobilya ve inşaat endüstrisinin önünü açtığını gösterdi" şeklinde görüş belirterek ekledi: "Ziyaretçilerin yüzde 60'ının yurt dışından gelmesi oldukça dikkat çekici. Ligna, dünyanın önde gelen ahşap işleme fuarı olarak konumunu daha da güçlendirdi."

VDMA Ağaç İşleme Makineleri Genel Müdürü Dr. Bernhard Dirr ise, "Ligna 2023 sadece yeni teknolojilerin sunulduğu bir platform değil, aynı zamanda bilgi aktarımı sağlayan ve güçlü iş bağlantıları oluşturmak için de önemli bir platform. Fuar, ağaç işleme ve ahşap işleme endüstrisinin müşterilerine rekabetçi ve aynı zamanda sürdürülebilir üretim için gerekli teknolojileri sunmakta olduğunu gösterdi. Şu anda ağaç işleme ve ahşap işleme endüstrisinin karşı karşıya olduğu belirsiz durum göz önüne alındığında, Ligna 2023'ün başarısı, sektöre yön veren bir güç olduğu durumunu gözler önüne seriyor. Sadece sektörün iyi zamanlarında destekleyici bir güç olmakla kalmıyor, her şeyden önce önümüzdeki zorluklarla baş etmek için çözümler sunuyor" açıklamasında bulundu.

Ligna 2023’te maliyetleri ve üretimi daha verimli hale getiren akıllı ve bağlantılı makineler, sistemler ve süreçler topluluk arasında özellikle rağbet gördü. Bunun yanı sıra kalifiye eleman sıkıntısının yarattığı etkiyi hafifletmek için otomasyon ve süreç optimizasyonu çözümlerine yönelik güçlü bir talep olduğu gözlemlendi.

Köckler sözlerini şöyle sürdürdü: "Ziyaretçilerimiz sergi salonlarımızda sektördeki dönüşümü canlı olarak deneyimleme imkânına sahip oldular.” Fuarda ahşap işleme makineleri ve ekipmanları, alet ve iş süreçleri, endüstriyel robotlar ve hatta vasıflı zanaat ve ormancılık uzmanlarını desteklemek için dış iskeletler dahil değer zincirinin tüm yelpazesi sergilendi. Sergilenmekte olan makineler sadece ahşap işlemekle sınırlı olmamakla birlikte cam, plastik ve kompozit malzemeler için de kullanıma uygun olarak yer aldı. Köckler, "Örneğin mobilya ve hatta yapı elemanları çok çeşitli malzemelerden üretiliyor. Dolayısıyla Ligna katılımcılarının ürün portföylerini genişleterek müşterilerine geniş bir seçenek yelpazesi sunmaları gayet akla yatkın" dedi.

Fuarın öne çıkan temalarından biri de yenilenebilir bir kaynak olarak ahşabın önemi ve genel karbonsuzlaştırma sürecindeki rolüydü. Bunun ışığında, giderek önem kazanan ahşap yapının makine mühendisliği için yeni pazar fırsatları yaratması gündeme geldi.

Ligna 2023'te katılımcılar, ahşap inşaatında yer alan tüm süreç adımlarını önemli ölçüde optimize eden çözümler sundu. Geliştirilen çözümlerin maliyetlerden tasarruf sağlamasının yanı sıra aynı zamanda bu kıymetli ham maddenin kullanımının mümkün olduğunca çevre dostu olacak şekilde tasarlanabilmesi öne çıktı. Günümüzde sürdürülebilirlik son tüketiciler için giderek daha önemli hale geldiği için döşeme sektörü ve mobilya endüstrisinin tercih ettikleri ham maddeleri de giderek ahşaptan yana kullandıkları gözlemlenirken fuarda, CO2 emisyonlarının azaltılmasına da yardımcı olan yenilenebilir ham madde bazlı inovatif yapıştırıcılar dikkat çekti.

Ligna 2023 ziyaretçilere konferanslar, canlı sunumlar, özel sergiler ve ödül törenlerini içeren geniş kapsamlı bir program sundu. Salon 12'deki Ligna.Stage'de yaklaşık 90 konuşmacı pazardaki en son gelişmeleri ve trendleri aktardı. Kalifiye eleman açığı ve işe alım sorunları da kalifiye elemanlar ile gelecekteki potansiyel işverenler arasında ağ kurulmasını teşvik eden belirli bir alanda ele alındı.

Köckler bu durumu şöyle özetledi: "Ligna 2023, ağaç işleme endüstrisi için vazgeçilmez bir platform olduğunu bir kez daha göstermiştir. Fuar sadece bilgi ve deneyim alışverişini teşvik etmekle kalmadı, aynı zamanda geleceğe dönük, sürdürülebilir ahşap ve ağaç işleme rotasını da belirledi."

Bir sonraki Ligna etkinliği 26-30 Mayıs 2025 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Hibya Haber Ajansı

© Copyright 2024 siyasetten.com Tüm Hakları Saklıdır.
Web sitemiz Hibya Haber Ajansı Abonesidir.