Reklam
Vakıf Katılım
Tarih : 2024-07-11 14:28:18

Siyasiler, Srebrenitsa Katliamı’nda yaşamını yitirenleri andı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy mesajında "11 Temmuz 1995'te gerçekleşen Srebrenitsa Katliamı'nın 29. yıl dönümünde, soykırıma uğrayan 8 bin 372 Bosnalı kardeşimizi saygıyla anıyorum. Henüz Srebrenitsa'nın acısı tazeyken tüm dünya İsrail'in Filistinli kardeşlerimize uyguladığı bir başka soykırım ve zulme tanıklık ediyor. Bu tür insanlık dışı eylemler, dünya tarihinde kara birer leke olarak kalacaktır. Adalet ve barış için verdiğimiz mücadelede, tüm mazlum halkların yanında olmaya devam edeceğiz." ifadelerine yer verdi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya katliamın üzerinden 29 yıl geçtiğini hatırlatarak, şunları söyledi:

"İnsanlığın utanç sayfalarından biri olan Srebrenitsa Soykırımı’nın üzerinden 29 yıl geçti. Ama acısı hala içimizi yakıyor, yüreklerimizi dağlıyor. Dünyanın gözleri önünde gerçekleşen soykırımı lanetliyorum. Bu katliamda şehit olan Bosnalı kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum."

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Srebrenitsa’da soykırıma uğrayan Boşnak kardeşlerimizi rahmetle anıyorum. İnsanlık bu acıları unutmayacak." dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Aliya İzzetbegoviç'in "Ne yaparsanız yapın ama soykırımı unutmayın. Çünkü unutulan soykırım tekrarlanır." sözünü hatırlarak şu ifadeleri kullandı:

"İnsanlık tarihinin kara lekelerinden Srebrenitsa Soykırımı’nın 29. yıl dönümünde şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyorum. Srebrenitsa’yı asla unutmayacağız!"

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş anma mesajında, "Tüm dünyanın gözü önünde gerçekleşen, pek çok ülkenin sessizliği ile zulme ortak olduğu Srebrenitsa Soykırımı’nı unutmadık, unutmuyoruz. Ebediyete uğurladığımız kardeşlerimizi soykırımın 29. yıl dönümünde rahmetle yad ediyorum." sözlerine yer verdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Aliya İzzetbegoviç'in "“Unutulan soykırım tekrarlanır.” sözünü hatırlattı.

11 Temmuz'un modern tarihin hala kapanmayan en acı sayfalarından biri olduğunu söyleyen Altun anma mesajında şunları dile getirdi:

"Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak kayıtlara geçen Srebrenitsa Soykırımı’nın acısı, aradan geçen 29 yıla rağmen yüreklerdeki yerini korumaktadır. Trajediler insanlığın tamamı için öğretici olmalıdır. Gazze’deki soykırımın olanca şiddetiyle sürdüğü bu günlerde dünyayı insan olmanın onuruna yakışır bir şekilde yaşanabilir bir yer kılmak için verilen mücadelede Srebrenitsa’dan herkesin çıkaracağı büyük dersler bulunmaktadır. Srebrenitsa’da tüm insanlığın gözleri önünde; üstelik Birleşmiş Milletlerin (BM) “Güvenli Bölge” ilan ettiği alanda bir soykırım yaşanmıştı. Adı tarihe “Bosna Kasabı” olarak geçen Ratko Mladic de tıpkı bugün Gazze’deki soykırımı sürdürenler gibi ideolojik bir körlük içinde aklın, sağduyunun ve vicdanın sesini hiçe saymıştı. Sadece inançlarından ve kimliklerinden dolayı yaşlı, çocuk ayırmadan 8 binden fazla insanın katledildiği Srebrenitsa’dan insanlık eğer ibret almayı başarabilmiş olsaydı bugün Gazze’deki soykırım yaşanmazdı. Ülkemizin de desteğiyle BM Genel Kurulu’nda geçtiğimiz günlerde kabul edilen Srebretnisa Soykırımı Kararı, Srebrenitsa’nın tüm dünyada bir ders olarak genç kuşaklara öğretilmesini vazediyor. Yine Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan genelgeyle, 11 Temmuz, acıların paylaşılması, soykırımın ve insanlığa karşı işlenen suçların kınanması amacıyla ülkemizde de “Srebrenitsa Soykırımını Uluslararası Düşünme ve Anma Günü” olarak yâd edilecek. Umulur ki bu elim hadise, insanlık vicdanının ve bilincinin gelişmesine katkı sağlar ve tüm insanlığın gözleri önünde süren Gazze soykırımına karşı sağır vicdanların uyanmasına vesile olur. Bu yıl 11 Temmuz’da gerçekleşecek toplu cenaze töreninde 14 kurbanın cenazesi daha toprağa verilecek. Srebrenitsa’da soykırıma maruz kalanlar başta olmak üzere, dost ve kardeş Bosna-Hersek’in birçok bölgesinde katledilen Bosna Savaşı kurbanlarına, savaşın dahi bir ahlakı olduğunu tüm dünyaya gösteren Bağımsız Bosna-Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç’e ve tüm Bosna şehitlerine Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum."

İYİ Parti Genel Başkanı Musavat Dervişoğlu, Srebrenitsa Soykırımı'nı "Zulme rıza gösteren de zulmeden kadar zalimdir... Zalimlerden olmayacağız, olanları bizden saymayacağız. Srebrenitsa Soykırımı'nın yıl dönümünde; katilleri ve onları cesaretlendiren kör, sağır, dilsizleri lanetliyor; Katledilen Boşnak kardeşlerimi bir kere daha rahmetle anıyorum." sözleriyle andı.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın anma mesajı şöyle:

"29 yıl önce dünyanın gözü önünde, Avrupa’nın ortasında bir halk katledildi. Srebrenitsa Soykırımı, insanlık tarihinin kara lekesi olarak hafızalarımızda yerini koruyor. “Ne yaparsanız yapın, soykırımı unutmayın” şuuruyla ülkemizde her yıl 11 Temmuz’u “Srebrenitsa Soykırımını Uluslararası Düşünme ve Anma Günü” olarak yad edeceğiz. Şehit olan kardeşlerimizi rahmetle anıyor, ailelerine başsağlığı ve sabır diliyorum."

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum mesajında " Srebrenitsa soykırımı, tüm dünyanın utanç vesikası… Avrupa’nın ortasında 8 binden fazla Müslüman Boşnak kardeşimiz katledildi. Ama herkes sustu… Tıpkı bugün Gazze’de yaşanan katliamda olduğu gibi. Biz susmayacağız, unutmayacağız. Srebrenitsa soykırımının 29. yıl dönümünde şehit edilen Boşnak kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum." ifadelerine yer verdi.

"29 yıl önce Srebrenitsa'da Boşnak kardeşlerimizin maruz kaldığı soykırımı unutmadık, unutmayacağız. " açıklamasını yapan Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, "Zaman değişse de, mekanlar ve aktörler değişse de, maalesef benzer acılar bugün farklı bölgelerde yaşanıyor. İnsanlık tarihinin kara lekesi, Srebrenitsa soykırımında hayatını kaybeden Bosnalı kardeşlerimizi rahmetle yâd ediyor, tüm mazlum coğrafyalardaki zulmün son bulmasını Rabb'imden niyaz ediyorum. " ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın anma mesajı şu şekilde:

"29 yıl önce, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa'da yapılan en büyük katliam olarak tarihe geçen Srebrenitsa Soykırımı’nı bir kez daha lanetliyor, şehit olan 8372 Bosnalı kardeşimizi saygı ve rahmetle anıyorum. İnsanlık tarihinin en kara lekelerinden biri olarak hafızalara kazınan Srebrenitsa Soykırımı'nı asla unutmayacak, hak arayışında olan Bosnalı kardeşlerimizi yalnız bırakmayacağız."

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Srebrenitsa soykırımını asla unutmayacakalrını belirterek, " 29 yıl önce Srebrenitsa soykırımında şehit edilen kardeşlerimizi rahmetle anıyoruz. Dün Srebrenitsa’da sessiz kalanlar bugün de Gazze’de sessiz kalıyor. En büyük suç ortaklığı budur." sözlerine yer verdi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu şu ifadelerle Srebrenitsa'yı andı:

"Modern Avrupa'nın göbeğinde, Birleşmiş Milletler'in "güvenli bölge" olarak ilan ettiği Srebrenitsa'da işlenen vahşeti unutmadık, unutmayacağız. Bugün Filistin'de uygulanan soykırıma göz yumanlar, o gün de katliama sessiz kalmıştı. İnsan hakları ve demokrasi havariliğine soyunanların kaostan ve kandan yana olan tutumu, tarihteki en büyük kara lekelerdendir. Katliamın yıl dönümünde hayatını kaybeden 8 bin 372 masum kardeşimizi rahmetle anıyorum."

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, msajında "Avrupa'nın ve dünyanın gözleri önünde 29 yıl önce gerçekleşen Srebrenitsa Soykırımı'nda hayatını kaybeden Boşnak kardeşlerimizi rahmet ve duayla anıyorum. İnsanlık onurunu çiğneyen soykırımcıların karşısında; adaleti, barışı ve hoşgörüyü desteklemeye devam edeceğiz." ifadelerine yer verdi.

  Hibya Haber Ajansı

© Copyright 2024 siyasetten.com Tüm Hakları Saklıdır.
Web sitemiz Hibya Haber Ajansı Abonesidir.